Video

Dariusz Borowski

Czym jest personalizowane biznesowe video i jak je zrobić

Personalizacja w biznesie zazwyczaj polega na dopasowaniu produktu bądź usługi do indywidualnych oczekiwań odbiorcy. Z kolei w marketingu i sprzedaży firmy najczęściej personalizują komunikaty wysyłane do potencjalnych lub obecnych klientów. Jednym z rodzajów takiej spersonalizowanej komunikacji jest biznesowe video. Czym jest personalizowane video i jakie są korzyści ze stworzenia go? Jak zrobić dobre spersonalizowane video biznesowe? O tym w artykule.

Co to jest spersonalizowane video biznesowe?

Spersonalizowane video biznesowe to unikalne nagranie stworzone z myślą o konkretnym, indywidualnym odbiorcy i dopasowane do jego potrzeb lub zainteresowań.

Ten rodzaj nagrania dobrze sprawdza się zwłaszcza w sprzedaży i marketingu b2b. Spersonalizowane video można wykorzystać na przykład na etapie prospectingu. Lub w momencie, w którym sprzedawca chce przedstawić potencjalnemu klientowi specjalną, szytą na miarę ofertę. Bądź odnieść się do jego specyficznych wyzwań czy zadanych wcześniej pytań. Spersonalizowane nagranie wysłane potencjalnemu klientowi mailowo lub w formie wiadomości w serwisie LinkedIn pozwala w takiej sytuacji przyspieszyć proces sprzedażowy. I wyeliminować z niego wiele czasochłonnych spotkań sprzedażowych.

Tworząc i wysyłając tego rodzaju video możesz szybciej zdobyć zainteresowanie danego odbiorcy. Oraz łatwiej zachęcić go do podjęcia akcji związanej z Twoim produktem lub usługą. Takiej jak na przykład kontakt w sprawie prezentacji oferty. Spersonalizowane video pozwala bowiem wyróżnić się spośród wielu innych, generycznych komunikatów marketingowych i sprzedażowych, które firmy otrzymują każdego dnia.

Jak zrobić spersonalizowane video

Planujesz nakręcić spersonalizowane video biznesowe i zastanawiasz się, od czego zacząć? Oto kilka wskazówek na start.

Określ swoją grupę docelową

Najpierw zastanów się, do kogo chcesz skierować swoje nagranie. Czy będą to potencjalni klienci, z którymi już przeprowadziłeś pierwsze rozmowy sprzedażowe, a oni wciąż nie podjęli ostatecznej decyzji o zakupie produktu? A może nowo wygenerowane leady?

Zanim przejdziesz do kolejnych kroków, dowiedz się, kim są Twoi odbiorcy. I upewnij się, czy spersonalizowane video, które zamierzasz stworzyć, na pewno trafi do właściwych osób.

Zbierz informacje potrzebne do personalizacji video

Aby jak najlepiej dopasować treść nagrania do konkretnego odbiorcy, potrzebna jest wiedza. O potrzebach i zainteresowaniach danej osoby. O zajmowanym przez nią stanowisku. O jej obszarze działania. O problemach, z którymi się mierzy. Dobrym źródłem tego rodzaju informacji są dziś media społecznościowe. Zwłaszcza serwis LinkedIn, który ułatwia użytkownikom nawiązywania kontaktów zawodowo-biznesowych. Uzyskane w ten sposób dane będą potrzebne do tego, by trafnie dostosować treść video do konkretnego odbiorcy.

Nagraj spersonalizowane video

Na bazie zebranych informacji nagraj video, które będzie spersonalizowane z myślą o określonej osobie. Możesz to zrobić na kilka sposobów. Elementami personalizującymi nagranie mogą być na przykład:

  • Bezpośredni zwrot do adresata z użyciem imienia odbiorcy, wypowiedziany przez osobę występującą w video.
  • Nawiązanie w nagraniu do zawodowych zainteresowań, bieżących wyzwań na danym stanowisku lub prywatnych hobby adresata.
  • Zaprezentowanie w video specjalnej oferty lub rozwiązania stworzonego wyłącznie z myślą o odbiorcy.
  • Przekazanie unikalnego zaproszenia do podjęcia określonej akcji – na przykład do zapisu na indywidualne konsultacje czy audyt z firmowym ekspertem.

Spersonalizowane video może przyjąć wiele form. Może nim być na przykład nagranie prezentacji sprzedażowej, demo produktowe czy video explainer, który ukaże sposób działania produktu lub usługi. Możliwości jest naprawdę wiele. Tylko od Ciebie i Twojej kreatywności zależy, jaki ostatecznie kształt przyjmie to video.

Przekaż nagranie odbiorcy

Gdy spersonalizowane video jest już gotowe, kolejnym krokiem jest przesłanie go odpowiedniej osobie. Na przykład za pomocą wiadomości e-mail. Jak to zrobić?

Przede wszystkim nie umieszczaj pliku z nagraniem video jako załącznika do wiadomości. W zależności od zastosowanej kompresji, pliki video mogą ważyć wiele megabajtów. Z kolei firmowe skrzynki mailowe mają zazwyczaj ograniczenia dotyczące wielkości odbieranych załączników. Aby zmniejszyć ryzyko, że wiadomość z załączonym plikiem video nie dotrze na skrzynkę odbiorcy ze względu na rozmiar, zastosuj inne rozwiązanie. Zamiast załącznika dodaj do e-maila link do nagrania video. Video wrzuć wcześniej do jednego z serwisów oferujących hosting video. Takich jak platforma YouTube. Serwis nie tylko zapewnia możliwość odtworzenia filmu w odtwarzaczu online. Ale również pozwala autorom zarządzać ustawieniami prywatności video. Dzięki temu film może obejrzeć wyłącznie ta osoba, której prześlesz wygenerowany link.

Drugim sposobem na przekazanie nagrania jest wysłanie go odbiorcy za pomocą wiadomości InMail w serwisie LinkedIn. Również w tym przypadku rekomenduję Ci skorzystanie z rozwiązania bazującego na gotowym linku do nagrania z serwisu YouTube.

Monitoruj wyniki

Wykorzystanie spersonalizowanego video w sprzedaży i marketingu b2b nie kończy się na wysłaniu nagrania do odbiorcy. Warto śledzić konkretne rezultaty, jakie spersonalizowane video przynosi marce i wynikom sprzedażowym firmy. Ilu odbiorców odtworzyło spersonalizowane nagranie? Ilu z nich odpowiedziało na zawarte w nim call to action? Ile filmów poskutkowało rozpoczęciem lub kontynuacją rozmów sprzedażowych, a ile – doprowadziło do finalizacji zakupu? Uzyskaj odpowiedzi na te pytania. A otrzymane w ten sposób wnioski wykorzystaj, by zwiększać skuteczność kolejnych personalizowanych video.

Podsumowanie

Stworzenie personalizowanego video biznesowego pomaga zwiększać sprzedaż i osiągać lepsze rezultaty działań marketingowych. Zwłaszcza w sektorze b2b. Niestandardowy komunikat sprawia, że klient czuje się zrozumiany i doceniony. Właśnie dlatego podstawą przy tworzeniu tego rodzaju video jest dokładne określenie grupy docelowej. I zebranie o odbiorcach informacji, które posłużą trafnej personalizacji nagrania. Samo nagranie może z kolei przyjąć wiele form, w zależności od celu, w jakim powstaje. Ważny jest także sposób dystrybucji gotowego video – warto zrobić to za pomocą linka do nagrania, który wyślesz e-mailem lub w serwisie LinkedIn. Pamiętaj także, by na bieżąco śledzić rezultaty, jakie przynosi zastosowanie personalizowanego video w Twoim marketingu i sprzedaży.

Polecane artykuły